Ako kŕmiť mačku v lete

Leto okrem teplých dní znamená aj jednu vec: zvýšenú starostlivosť o našich zvieracích miláčikov. Viete, ako sa v horúcich dňoch starať o výživu vašich mačiek?

Počas horúcich letných dní sa zameriavame na prvoradé zabezpečenie čerstvej vody. Či už máte mačku v byte, alebo v záhrade, treba dohliadnuť, že sa niekedy môže napiť. Vzhľadom k vysokým teplotám by ste mali pravidelne meniť vodu v miske - napadané muchy, zachytený prach, baktérie alebo osa s žihadlom totiž môže chovu spôsobiť veľké ťažkosti nielen s trávením. Okrem toho nezabudnite, že mačka je skutočne vyberavá, a tak môže znečistenú vodu odmietnuť piť, čo môže viesť k dehydratácii. Zvážte napríklad zaobstaranie malej fontány pre mačky, ktorá pomáha mačky lákať k pitiu.

Podobne ako voda, je potrebné zabezpečiť aj kvalitu potravín. Zmenšite preto porciu, pretože podobne ako vy, aj mačka v lete môže uprednostniť viac nápojov na úkor potravy. Namiesto granúl podávajte radšej mokré krmivo, môžete do neho pridať vývar alebo trochu vody, aby ste povzbudili jej chuť a ľahšie trávenie. Pre dostatok vitamínov, môžete podať aj malú kocku mrazeného vývaru v troche vody. Mačka tak doplní tekutiny a súčasne získa aspoň časť živín. Potravu striedajte a radšej ponúkajte pár lyžičiek niekoľkokrát za deň ako jednu plnú misku denne, ktorú nedoje.

V naozaj horúcich dňoch je potrebné mačke vytvoriť priestor na chladenie - zatienené miesto na záhrade, studenšiu časť bytu. Mačku pravidelne vyčesávajte a nenúťte ju do hracích aktivít, ak práve páli slnko. Sama sa určite príde pritúliť, keď tropické teploty opadnú.