Ako najlepšie začať s akvaristikou

simulácia ekosystému

Akvárium je akousi umelou simuláciou vodného ekosystému. Nejde však o úplne sebestačný systém. Život v akváriu potrebuje podporu zvonku – prevzdušňovanie, filtráciu, umelé osvetlenie, reguláciu teploty, prípravky na úpravu vody atď.

Začiatočník by mal zvážiť, či je schopný si akvárium zariadiť sám. Ak o tom má pochybnosti, mal by si radšej akvárium nechať zostaviť na kľúč. Alebo by možno bolo najlepšie, aby si najprv zakúpil nejaký kompletný akvarijný set, v ktorom je obsiahnuté všetko potrebné: od filtračného systému až po osvetlenie. Tieto akvarijné sety majú pre začiatočníka tu výhodu, že sa môže sústrediť iba na starostlivosť o rybky (namiesto riešenia technických problémov).

veľkosť a umiestnenie nádrže

Ideálna veľkosť akvária vždy záleží na možnostiach a plánoch chovateľa. Väčšie akváriá majú tu výhodu, že tvoria väčšie a stabilnejšie ekosystémy. S veľkosťou nádrže však stúpajú aj nároky na kvalitu a výkon vybavenia, ako sú čerpadlá, filtre či osvetlenie.

V akváriu je dôležité udržiavať stabilnú teplotu. Preto akvárium nepatrí na miesta, kde sa mení teplota (napr. nepatrí k oknu alebo k radiátoru). Rozhodne by nemalo byť vystavené priamemu slnečnému svetlu.

A pokiaľ ide o najpoužívanejšie materiály na domáce akváriá, tak po veľmi dlhú dobu bolo za najlepší materiál považované sklo. Dnes sa však presadzujú nádrže z akrylátu, ktorých transparentnosť i odolnosť je lepšia než v prípade skla. Akrylát je tiež ľahší. A navyše je tvarovateľný do rôznych designových prevedení – viď napr. akvarijný set značky Biorb.

krmivo

Krmivo pre akvarijné ryby sa delí do 4 základných skupín: suché kompletné krmivo, živé krmivo, rastlinné krmivo a lyofilizované krmivo. Pre svoju praktickosť bývajú najviac využívané suché kompletné krmivá. Na trhu je dostupné množstvo kvalitných suchých krmív pre rôzne druhy rýb – vyberajte starostlivo tie krmivá, ktoré budú vašim rybám vyhovovať. Suché krmivá sú najčastejšie dostupné vo forme vločiek, granúl a tabliet. Vločky sa hodia skôr pre „hladinové“ ryby. Tablety zasa viac vyhovujú rybám, čo žijú pri dne. A výhoda granúl spočíva v tom, že zostávajú konzistentné, nezakaľujú vodu a nedojedené zvyšky môžete ľahko odstrániť.

výber rybičiek

Ani výber rybičiek do akvária netreba podceniť. Nevyberajte ryby do akvária iba podľa estetiky. To je chyba. Človek by si o zvažovaných rybách mal najprv niečo zistiť, aby si bol istý, že im môže dopriať vhodné podmienky pre život. Výber robte tak, že budete pozerať i na to, aby všetkým rybkám v akváriu vyhovovala podobná teplota a podobné PH vody. Rybky voľte i podľa ich prirodzenosti – skupinové ryby len vo viac kusoch, teritoriálne ryby zase nemôžete umiestniť do príliš tesného priestoru s ďalšími rybami. A hlavne - pozor na dravcov!