Ako vybaviť domácnosť, aby boli mačky spokojné?

Čo teda urobiť pre to, aby sa vaše mačky zabavili a netrestali váš nábytok? Nie každý si môže dovoliť celú vymedzenú miestnosť. Môže stačiť príhodný kút v izbe, ktorý premeníte namačaciu herňu a miesto, ktoré budú títo naši domáci miláčikovia radi vyhľadávať. Súčasťou takéhoto kútiku by mali byť rôzne prekážky a pomôcky, prepojené s hračkami, ktorých účel je jasný. Pohyb, ale aj tréning, je úplná nevyhnutnosť, zvlášť pri chove v byte.
Pri pohybe po rôznych prekážkach dochádza aj k obrusovaniu pazúrikov, na odpočívadle zase môžu mačky relaxovať a čistiť si kožúšok, takže aj tu vidíme veľkú užitočnosť. Vedľa kvalitného krmiva a granúl sú mačacie prekážky a chovateľské pomôcky základom pre dokonalú kondíciu a šťastie vašich chlpatých miláčikov.

materiály pre mačacie atrakcie

Ešte než sa pustíte do vytvárania dokonalého ihriska pre mačku, mali by ste vedieť, ktoré materiály sú pre výrobu mačacích atrakcií najvhodnejšie. Možno patríte medzi tých šikovných chovateľov, ktorí budú schopní samovýroby, a tak sa pár tipov môže hodiť. Základným a veľmi príjemným materiálom, ktorým bývajú potiahnuté mačacie príbytky, no často i celé atrakcie, je semiš. Svojou štruktúrou sa veľmi blíži mačacej srsti, je príjemný na dotyk a tvorí teplo.
Ďalším materiálom, ktorý je mačkami veľmi žiadaný, je sisal. Možno ho budete poznať z domácnosti, v podobe sisalového povrazu, mačke však taktiež pomáha brúsiť a skracovať pazúriky. Sisal môže byť súčasťou podlahy domčeku, alebo navinutý na spojovacie stĺpiky mačacích šplhacích pomôcok. A aké ďalšie zábavné a užitočné pomôcky môžete svojim mačičkám zaobstarať? Poďme sa na ne pozrieť.

mačacie domčeky

Podobne ako majú psy svoje búdy, aj mačky môžu bývať vo vlastnom domčeku. Väčšinou sa tieto domčeky vyrábajú z preglejkového dreveného materiálu, ktorý je potiahnutý a vystlaný semišom. Do domčeka sa dá vstupovať rôznymi otvormi, kde mačka nájde predovšetkým oddych a príjemné teplo, ktoré miluje.

odpočívadla

Na podobné účely, ako domčeky, slúžia odpočívadlá. Väčšinou sú súčasťou komplexnejšej mačacej atrakcie, na ktorú je potrebné vyšplhať. Čo môže byť pre mačičku lepšie, ako pohybová aktivita, ktorá je odmenená odpočinkom a rozhľadom po celej miestnosti?

hojdačky a hračky

Nič nepokazíte tým, keď do atrakcie zakomponujete hračku, najlepšie na takom mieste, na ktoré bude musieť mačka vyšplhať. Hra pre ňu bude znovu odmenou a jej kondícia sa bude rozvíjať. Tak trochu hračkou je aj hojdačka, ktorá sa dá zakúpiť či vyrobiť samostatne, ale opäť, môže byť súčasťou väčšieho komplexu.
A aké sú tie najobľúbenejšie hračky pre mačky? Samozrejme sú to rôzne lopty, gule a guličky, buď samotné, alebo umiestnené na motúze. Mačka takisto miluje hračky, do ktorých sa dá hrýzť a hlavne zatnúť ostré pazúriky. Aj preto je dôležité, aby boli mačacie hračky vyrábané z odolných, pružných a zdravotne nezávadných materiálov.

šplhacie stromy a veže

Zrejme najlepším riešením je zaobstarať pre vašu mačku komplexnú atrakciu, ktorá má všetky atribúty, o ktorých sme už hovorili vyššie. Chovatelia im hovoria šplhacie stromy, šplhacie veže alebo šplhadlá. Ich variabilita je vskutku obrovská. Môžu byť rôzne veľké a zložité, v rozmanitých farbách materiálov. Niektoré sa hodia do kúta, iné vyžadujú väčší priestor vo vašej domácnosti, či dokonca samostatnú miestnosť.
A ako vlastne také šplhadlo vyzerá? Dole musí byť pevná základňa, z ktorej vychádzajú styčné stĺpiky, spájajúce ďalšie poschodia a plošiny. Medzi jednotlivými plošinami potom mačka šplhá buďto za pomoci spojovacích stĺpikov, opatrených sisalovým škrabadlom, alebo po rebríčku. Pridať môžete aj rôzne tunely, hojdačky a lanové zariadenia, všetko samozrejme dôsledne prepojené.

Tak čo, trúfli by ste si na stavbu takej mačacie atrakcie? Alebo sa radšej spoľahnete na predajcu chovateľských potrieb? Rozhodne tým nič nepokazíte, najmä ak si až toľko neveríte a nie ste rodený majster. Ponuka predajcov je veľká a určite si aj vy nájdete šplhacie zariadenie, ktoré bude vašej mačičke (a vám) najviac vyhovovať svojimi rozmermi aj zostavou.

nech mačka nezlenivie

Nenechajte svoju mačku zlenivieť a pribrať, radšej jej doma vybudujte dokonalé zázemie pre hromadu športovania a tréningu obratnosti. Veď čo by taká mačka bez toho bola? Veľkou výhodou chovu mačacích jedincov je to, že sa dobre adaptujú na byty a uzavreté priestory, ale vždy je vhodné zabezpečiť im okrem vyhriateho pelechu tiež dostatok hry a také miesta, ktoré dokonale imitujú prírodné prekážky. Najlepšou odmenou za menšiu investíciu potom pre vás budú spokojné a zdravé mačky.