Ako prejsť na iné granule?

Ak zistíte, že má psík problémy so srsťou, priberá alebo naopak nezje svoju kŕmnu dávku, možno je čas sa zamyslieť nad zmenou granúl. Či už si vyberiete nové granulky z rovnakej kategórie, alebo skúsite napr. Superprémiovú výživu, vždy je potrebné postupovať pomaly. Každé granule totiž majú iné zloženie, a tak aj žalúdok vášho miláčika na nich reaguje inak.

Kŕmnu dávku začnite meniť postupne

Ako teda postupovať? Majte pripravený balíček starých granúl, na ktoré je váš chlpáč zvyknutý, a zároveň aj nové krmivo, na ktoré chcete prejsť. Ideálna zmena by mala prebiehať tri týždne, počas ktorých sa menia pomery starého a nového krmiva.

Prvý týždeň skúste namiešať kŕmnu dávku v pomere 2 diely starého krmiva a 1 diel nového. Sledujte, ako psíkovi alebo mačke krmivo chutí, ako ho zvláda stráviť a vylúčiť. Ak je všetko v poriadku, druhý týždeň zmiešajte krmiva v pomere 1: 1. Tretí týždeň sa pomer obráti a starého krmiva už dávajte len 1 diel ku dvom dielom nového.

Čo robiť pri problémoch?

Ak zmena prebehla hladko a psík nemal žiadne problémy, môžete štvrtý týždeň kŕmiť už len novým krmivom. Ak sa však vyskytli problémy ako hnačka, plynatosť alebo nechutenstvo, je vhodné do kŕmnej dávky primiešať trochu ryže alebo psíka nechať jeden deň bez krmiva, prípadne podávať len ryžu. Keď ťažkosti ustúpia, pokračujte ďalej v schéme. Pokiaľ by ale mali pretrvávať viac dní, kontaktujte veterinára a popíšte mu zmenu granúl.