Majú byť súčasťou výchovy psa aj tresty?

úlohy trestov pri výchove

Tresty k výchove psa samozrejme patria. Ale nemôže byť založená iba na na nich. Výchovu je potrebné primárne založiť na pozitívnej motivácii a dobrej socializácii zvieraťa. Pes, ktorý má s majiteľom dobrý vzťah a uznáva ho ako svojho pána, považuje za trest už len to, že sa na neho pán hnevá. Trestanie si preto vyhraďte len pre výnimočné situácie a postavte výchovu na správnom začlenení psa do hierarchie rodiny a na odmeňovaní žiadúceho psieho správania.

kedy a ako trestať

Tresty v žiadnom prípade nesmú mať formu bitiek. Pánov rázny verbálny nesúhlas spojený s vykázaním psa na jeho pelech (kde ho pán bude dočasne ignorovať) býva vo väčšine prípadov dostatočne efektívny trest. Chytenie psa za kožu za krkom a ľahučké zatrepanie zvieraťom tiež v niektorých situáciách nie je na škodu (pre psa je to prirodzenejší trest než mnohými ľuďmi odporúčané bitie novinami).

Psa nemá zmysel trestať, pokiaľ sám nevie, že urobil niečo zle. A tiež je nutné, aby prípadný trest prišiel ihneď po „zločine“. Trestanie s odstupom času je na nič – pes ani nebude vedieť, prečo je vlastne trestaný. Trest je skrátka účelný iba za predpokladu, že ste psa prichytili priamo pri niečom, o čom vie, že to nesmie robiť.

výcvik psa hrou

Výcvik formou hry predstavuje najprirodzenejší a najľahší spôsob výcviku psa. Aj v prírode sa šteňatá psovitých šeliem učia hrou. Využite teda túto psiu prirodzenosť – a urobte psovi z výcviku zábavnú hru, ktorá bude baviť vás i psa. Hra však musí byť vami kontrolovaná a pes musí venovať plnú pozornosť vám a tomu, čo od neho chcete. Pri výcviku buďte trpezliví a nesprávne správanie netrestajte, len korigujte. A správne správanie zvieraťa odmeňte pochvalou a podaním psej maškrty. Psom podávajte len maškrty určené pre psov, ľudskými „dobrotami“ môžete zvieraťu ublížiť.

Pri udeľovaní príkazov psovi buďte sebavedomí a vyrovnaní – pes potrebuje cítiť vaše „vodcovstvo“. A pre označenie žiadúceho i nežiadúceho správania psa používajte vždy len jeden výraz (napr.: „Dobrý“ a „Fuj“).

odmeňovanie

Väčšina psov ochotne spolupracuje, pokiaľ z vášho vrecka cíti svoje obľúbené maškrty. Dobrým spôsobom, ako udržať psiu pozornosť je i to, ak budete mať pri výcviku pri sebe psiu hračku, ktorú má rád. Na konci výcviku mu ju môžete dať ako odmenu. S dĺžkou výcviku šteňaťa to spočiatku nepreháňajte. Keď šteňa začne strácať pozornosť, nemá zmysel pokračovať. Výcvik zakončite posledným úspešne splneným príkazom - a odmeňte psa obľúbenou hrou alebo hračkou (podľa povahy psa).

Poznámka: Nezabudnite psovi upraviť základnú kŕmnu dávku žrádla podľa množstva maškŕt, ktoré ste mu dali v priebehu výcviku za odmenu. Predsa len nechcete privodiť svojmu miláčikovi zbytočné zdravotné problémy spojené s nadváhou.