Najväčšie chyby pri výchove psa

pes myslí inak

Pes nie je človek. Dokonca to nie je ani primát. Pes je psovitá šelma a myslí úplne iným spôsobom než človek. A zdá sa, že si to mnoho ľudí vôbec neuvedomuje. Napríklad tvrdenie, že pes má inteligenciu štvorročného dieťaťa, je úplne logicky nezmysel. Pes bol síce vyšľachtený k tomu, aby úzko spolupracoval s človekom a snažil sa mu vyjsť v ústrety, ale naše prianie si pes interpretuje prostredníctvom svojho psieho mozgu – teda svojim osobitým psím spôsobom, ktorého základy my, chovatelia, musíme aspoň trochu pochopiť.

negatívna motivácia psa nemá efekt

Viera v prospešnosť trestania psa je zásadné nepochopenie psej mentality. Trestanie nemá pri výchove vôbec žiadny zmysel. Motivácia samozrejme nie je ani o nejakom prekrmovaní psími maškrtami a odmeňovaní psa za každú maličkosť. V zásade je dôležitá jedna jediná vec: aby si bol pes istý svojim postavením vo “svorke”, a vás rešpektoval ako pána, ktorému môže dôverovať. Všetko ostatné sa potom už poddá. Pes bude vyrovnaný, spokojný a bezproblémový. A vy nebudete mať problém ho naučiť všetko nutné pomocou odmeňovania žiaduceho správania. A odmenou nemusia byť len maškrty pre psov, ale napríklad i hra. A veľmi efektívnym spôsobom odmeňovania je, ak nebudete nechávať psom hračky neustále dostupné, ale budete im ich poskytovať až za odmenu. Hračky pre psov môžu byť veľmi dobrou motiváciou.

komunikácia so psami

Na čom by tiež mnohí chovatelia mali zapracovať, je snaha o pochopenie spôsobu, akým psi komunikujú. Skúste napríklad pozorovať vychovaných a socializovaných psov, ako sa vzájomne k sebe správajú, keď sa stretnú. A všimnite si, že drvivá väčšina vzájomnej psej komunikácie je neverbálna. Skoro všetko je o postoji tela, polohe hlavy, o tom, čo robí chvost… Aj štekať začali psi kvôli nám. Naozaj teda nemá zmysel psíkovi dlho vysvetľovať, že nás nahneval. Pes pozoruje náš postoj tela, výraz tváre a počúva tón hlasu. Keď povieme šteňaťu: „Zlý pes!“ - a z nášho hlasu bude cítiť pobavenie nad vylomeninou šteniatka, tak ono zaregistruje len to naše pobavenie – a bude to chcieť zopakovať, aby nás znovu pobavilo.

Množstvu nepríjemností by šlo zabrániť, keby ľudia vedeli aspoň niečo o psej komunikácii. A ako už bolo spomenuté – pozorovaním hry psov sa o ich komunikácii môžete veľa dozvedieť. Sledujte, akým spôsobom si vyjadrujú nadradenosť i submisivitu, aké gesto znamená výzvu ku hre, aké gestá psi používajú, keď si chránia svoju hračku alebo kosť… Čím viac budete rozumieť gestám svojho psa, tým ľahší bude pre vás jeho výcvik.