Nekvalitná potrava škodí zvieraťu i peňaženke

správna a vyvážená strava

Každý druh zvieraťa má, samozrejme, svoje špecifické požiadavky na stravu. Dôležité je správne vyváženie krmiva, čo sa týka jeho obsahu - ide najmä o vzájomný pomer množstva bielkovín, tukov, sacharidov, minerálnych látok a vitamínov. Existuje niekoľko spôsobov, ako docieliť ideálny balans - a je na vás vybrať si ten najvhodnejší. Svojmu maznáčikovi môžete krmivo pripravovať doma, čo je časovo veľmi náročné. Môžete tiež nakúpiť kvalitné konzervované mokré krmivá. Stravu možno riešiť i prostredníctvom granulovanej stravy. Pozrime sa teraz na ten najobľúbenejší variant – granule.

granule

Majitelia väčších domácich zvierat ako sú psi a mačky, z ekonomických i časových dôvodov, čím ďalej, tým viac dávajú prednosť granulám. Vynález granulovanej stravy vo svojej dobe predstavoval malú revolúciu v spôsobe kŕmenia domácich maznáčikov. Je to totiž pre chovateľov najľahší spôsob, ako sa postarať o vyváženú stravu zvieraťa. Navyše granule je možné jednoducho skladovať a nepokazia sa tak rýchlo ako čerstvá potrava. Toto ocenia hlavne majitelia veľkých psov, ktorým by ste inak museli rezervovať väčšinu chladničky pre skladovanie mäsa a ďalších surovín pre prípravu kvalitného pokrmu.

Preto dnes trh ponúka celú škálu granúl – granule pre psov, granule pre mačky, ale napríklad aj granule pre morčatá či králikov. Pamätajte však na to, že medzi jednotlivými produktmi existujú obrovské kvalitatívne rozdiely. A počítajte i s tím, že granule v najnižšej cenovej hladine nezvyknú byť kvalitné. Často dokonca bývajú i zdraviu škodlivé, pretože zvieraťu nielenže neposkytujú potrebné výživné látky, ale mnohokrát obsahujú i nebezpečnú chémiu. A navyše - a to si mnoho ľudí ani neuvedomuje - nákupom nekvalitných granúl de facto nič neušetríte. Nekvalitných granúl budete musieť dávať zvieraťu omnoho väčšie množstvo než tých kvalitných – zviera nedostane v dávke to, čo jeho telo potrebuje a navyše ho vystavujete nebezpečenstvu v podobe zdravotných komplikácií.

šetriť sa musí rozumne

Všetko je o racionalite. Na niektorých veciach sa vyplatí šetriť, na niektorých nie. Na kvalite základného krmiva sa šetriť nevyplatí. Obzvlášť nie u šteniat psov veľkých plemien, ktoré pre svoj zdravý vývoj vyžadujú absolútne najvyššiu kvalitu žrádla. U dospelého psa v strednom veku už môžete ľahko zľaviť z požiadaviek na kvalitu, ale v dobe rastu mu podávajte len to najlepšie - vyplatí sa to. A menej skúsení chovatelia, ktorí nemajú „v malíčku“ výživové potreby psa, aby si mohli trúfnuť sami pripravovať žrádlo, by sa mali u šteniatka radšej držaťkvalitných granúl, ktoré sú priamo určené pre šteniatka. Váš maznáčik sa na vás spolieha – pomôžte mu výberom vhodného krmiva k tomu, aby mohol prežiť svoj život kvalitne a v zdraví.