Nie je hlodavec ako hlodavec - rozdielne potreby zloženia krmiva u rôznych druhov hlodavcov

Ak ste sa rozhodli, že si zaobstaráte hlodavca, nezabudnite si vopred naštudovať konkrétne potreby daného druhu. Ide hlavne o veľkosť klietky, rôzne hračky, podstieľky, ochorenia a podobne. V tomto článku sa čo – to dozviete o nutričných požiadavkách jednotlivých druhov hlodavcov, a tak budete vedieť, ako pristupovať ku kŕmeniu svojho nového domáceho miláčika.

Už podľa názvu tejto skupiny živočíchov je jasné, že budú mať hlodáky. Ide o zuby, ktoré neustále dorastajú a hlodavce si ich obrusujú pri kŕmení, ale aj pri ohlodávaní dreva či iných materiálov, ktoré využívajú napríklad na stavbu hniezda. Nezabudnite preto dať do klietky napríklad vhodný konárik stromu alebo kameň na hlodanie, aby bol váš miláčik zdravý.

potkany, myši, škrečky, pieskomily

Základom ich stravy je zrno, ktoré im môžete dávať priamo v hotových zmesiach, ktoré sa vyrábajú presne podľa požiadaviek konkrétneho druhu. Pri kúpe krmiva preto dbajte hlavne na to, pre aký druh je krmivo určené. Krmivá pre tieto druhy by mali obsahovať najmenej 16% proteínov a 4 – 5% tuku. Rozdiely sú minimálne a preto na trhu nájdete krmivá určené často pre viac než jeden druh hlodavcov. Ak však chcete, aby váš domáci miláčik mal všetko čo potrebuje, zadovážte mu radšej kvalitnejšie krmivo pre konkrétny druh.

Pokiaľ ide o množstvo krmiva, záleží to hlavne od veľkosti jedinca a jeho aktivity. Množstvo hlodavcov prosperuje, ak im nechátekrmivo k dispozícii nonstop. Iným viac vyhovuje kŕmenie ráno a večer, pretože pri neustálej dostupnosti krmiva oň strácajú záujem. Množstvo krmiva kontrolujte hlavne u jedincov, ktorí si radi doprajú viac ako treba a hrozí im tak priberanie. Pozor si dávajte hlavne na škrečky, ktoré majú v obľube tzv. „škrečkovanie“, kedy si krmivo prenesú v lícnych vakoch do úkrytu. Pri kŕmení im preto kontrolujte možné skrýše.

K základnej kŕmnej zmesi svojmu miláčikovi samozrejme môžete pridávať i nejaké maškrty. Nemali by však tvoriť viac ako 20% z kŕmnej dávky. Vhodnými doplnkami krmiva sú rôzne ovocie a zelenina, ale i orechy a semená. Orechy a semená však obsahujú veľa tuku, preto ich dávajte len výnimočne a v malých množstvách. Myši, potkany a škrečky nepohrdnú ani kúskom syra či vareného mäsa. Pri takýchto maškrtách nezabúdajte odpratať nezjedené zbytky, pretože sa veľmi rýchlo kazia.

morské prasa

Tento druh hlodavcov je veľmi obľúbený, pretože ide o väčší druh, ktorý je spoločenský a v prípade dobrej starostlivosti sa dá pekne skrotiť. V mnohom sa podobá králikovi, i keď ten medzi hlodavce nepatrí. Podobné je i kŕmenie morských prasiat a králikov. Hlavnou zložkou krmiva morčiat by malo byť kvalitné seno, ktoré morčatám poskytne dostatok vlákniny. Vhodné je krmivo denne dopĺňať aj o zelené kŕmenie, či už ide o šalát alebo inú zeleninu. Morčatá môžu dostávať takéto kŕmenie častejšie a vo väčších množstvách ako napríklad škrečky či myši. S ovocím však opatrne, kvôli vysokému obsahu cukru. S králikmi majú morčatá spoločnú i tvorbu cékotrofov. Ide o typ trusu, ktorý morčatá okamžite po vylúčení z tela zjedia. Takto získavajú hlavne vitamíny, aminokyseliny a mastné kyseliny.

Najväčším rozdielom, čo sa nutričných požiadaviek morčiat týka, je vitamín C. Ostatné hlodavce si tento vitamín dokážu vyrobiť v tele, avšak morčatá nie. Preto je dôležitý pravidelný prísun zeleného kŕmenia, ktoré tento vitamín obsahuje. Nikdy však morčaťu nedávajte citrusy. Aj kompletné krmivá určené špeciálne pre morské prasiatka by mali tento vitamín obsahovať, a preto nikdy morčaťu nekupujte krmivo určené pre iný druh hlodavcov. Stavte na kvalitnú značku krmiva a vaše morča bude spokojné a zdravé. Nezabúdajte kontrolovať dobu spotreby krmiva a nedávajte krmivo po dátume spotreby svojmu morčaťu. Vitamín C je totiž veľmi citlivý na vysoké teploty a slnečné žiarenie, a tak je možné, že pri nesprávnom skladovaní deklarované množstvo vitamínu v staršom krmive už nebude.

činčila

ČinčilaČinčily sa vďaka svojej krásnej a jemnej srsti stávajú veľmi obľúbeným domácim zvieratkom, ktoré však nie je jednoduché skrotiť. Ak ste si i tak zadovážili činčilu, dbajte na jej správnu výživu a môžete sa tešiť na roky strávené v spoločnosti tohto krásneho zvieratka.

Činčily potrebujú pre svoje zdravie veľmi veľa vlákniny, a preto je základom stravy kvalitné seno a jednoduché granule pre činčily, ktoré sa vyrábajú opäť zo sena. Na trhu nájdete i kompletné krmivá s obsahom rôznych maškŕt, avšak ide o nevhodné krmivo. Najideálnejšie sú jednoduché granulky. Množstvo granúl prispôsobte veľkosti svojej činčily a riaďte sa odporúčaným dávkovaním výrobcu. Seno by mala mať činčila neustále k dispozícii.

Samozrejme občas môžete svojej činčile dopriať i nejakú maškrtu, avšak vo veľmi malých množstvách a veľmi zriedka. Vhodný je napríklad kúsok sušenej mrkvy či jablka. Ideálne sú sušené šípky, sušená púpava či ovsené vločky. Dočítate sa i o tom, že činčile môžete dať nejaký orech či semená, avšak pre vysoký obsah tuku ide o nevhodnú maškrtu, ktorá môže činčile spôsobiť zdravotné problémy. V jednoduchosti sa dá povedať, že činčile k životu stačí kvalitné seno a granule na báze sena. Všetko ostatné je zbytočné, a preto využívajte pochúťky naozaj striedmo.

 

Pri všetkých hlodavcoch samozrejme nikdy nezabúdajte na neustály prísun čerstvej vody v napájačke. Niektorým hlodavcom vyhovujú napájačky guľôčkové, avšak iné preferujú napájačky hladinkové. Sledujte preto svojho nového hlodavca, či z napájačky pije vodu a ak by sa vám to nepozdávalo, skúste radšej iný typ napájačky. Predídete tak zbytočným problémom s dehydratáciou.