Potrebujú pravidlá všetky plemená?

prepojenie ducha

Psi malých aj veľkých plemien dokážu byť veľmi empatickí voči človeku a vedia vycítiť nálady, a to aj strach, neistotu, stres a nervozitu. Ak spoznajú zlú náladu svojho pána, môže sa to negatívne prejaviť pri ich výchove a výcviku. Preto buďte pokiaľ možno pozitívne naladení, so psom komunikujte dôrazne, ale nie zbytočne agresívne. Znamenite prejavte pochvalu za odvedený výkon či splnenú úlohu, trestajte správne a primerane.

nešetrite pochvalou

Pochvala by mala byť radostná, pri verbálnom chválení neváhajte psíka pohladkať alebo poškrabkať, jednoducho s ním buďte v kontakte aj fyzicky. Súčasťou odmeny môžu byť maškrty, najmä po zvládnutí zložitejších povelov a zadaných úloh. Lenže s maškrtami to nie je tak jednoduché a nemalo by sa to s nimi preháňať. Vždy dávajte svojmu psovi len malé množstvo, tak aby ste iba pošteklili jeho chuťové bunky a neuspokojili jeho hlad, či ho dokonca neprekŕmili. A aké maškrty sú vhodné? Ak nemáte práve po ruke komfortné psie špeciality z chovateľských obchodov, bude vám stačiť kúsok mäska, či piškótky, ale naozaj len malý kúsoček.

primeraný a prirodzený trest

Pri trestaní sa držte toho, čo je pre psa prirodzené, teda jeho spôsobov správania v svorke. Staršie a silnejšie psy využívajú pre poníženie slabšieho jedinca uchopenie za krkom, čo sa odporúča aj chovateľmi. Pokiaľ je pes agresívny, neváhajte ho pevne stlačiť na šiji a pritisnúť ho k zemi, a to až do tej doby, než sa upokojí a prestane štekať alebo výhražne vrčať.
Uchopenie psa za krk ho nijak výrazne nebolí, ale znamená určitý akt poníženia. Akonáhle sa upokojí, skúste na neho pre zmenu prehovoriť pokojným a ústretovým hlasom - potom bude oveľa jednoduchšie pokračovať v začatom výcviku. Nikdy nepoužívajte agresívne bitie rukou, alebo dokonca kopanie, psy si veľmi dobre zapamätajú kontakt s vami v súvislosti s bolesťou. Môžu sa voči vám stať opatrní či dokonca agresívni a strácajú vo vás dôveru.

oslovenie a privolanie

Aby váš psí maznáčik kedykoľvek pribehol na zavolanie, učte ho poznať už od malička svoje meno. Predovšetkým v spojení s príjemnými činnosťami, teda napríklad s hrou, kŕmením alebo hladením. V praxi to znamená, že napríklad ak budete práve kŕmiť, hovorte na svojho psa a občas dôrazne použite jeho meno. Ak zareaguje, pochváľte ho, ak nie, upozornite na seba výrazným zvukom, napríklad tlesknutím. Po čase bude pes reagovať na svoje meno pri každom zavolaní.

socializácia psa

Psa je nutné navyknúť na iné psie jedince, ale aj na cudzích ľudí. Proces socializácie voči ľudskej spoločnosti začína už od veku šteňaťa. Je nutné, aby ste svojho psa veľmi dobre sledovali počas socializácie, napríklad v parku, či na cvičisku, a kontrolovali jeho reakcie na menšie psy a suky, ktoré môžu vyžadovať určitú ochranu. Akonáhle uvidíte akýkoľvek náznak agresie, svojho psa odveďte stranou a dôrazne mu "dohovorte". Ak už ale dôjde k tomu najhoršiemu, teda k bitke, v žiadnom prípade nevkladajte svoje ruky medzi psie tlamy, a to aj v prípade, že majú vodítka. Svojho zverenca uchopte rázne za končatiny, chvost alebo kožu za krkom, a čo najskôr ho odtrhnite.
Problémom pre niektoré psie plemená môžu byť nadmerne hlasné zvuky a iné rušivé elementy, spojené predovšetkým s mestom a veľkou premávkou. Ak spozorujete, že sa váš pes niečoho zľakol, nedávajte najavo žiadne vzrušenie a už vôbec ho neberte do náručia, to by bol dôkaz vášho vlastného strachu. Na psa musíte pôsobiť tak, akoby sa nič nedialo a empatia opäť výborne zafunguje.

základná starostlivosť o zdravie a kondíciu

Veľkú pozornosť by mal chovateľ venovať aj starostlivosti o zdravie a kondíciu svojho zverenca. Súčasťou kvalitného chovu sú pravidelné návštevy veterinára, ktorý vykonáva prehliadku, odčervenie a očkovanie. Starostlivosť o srsť už zvládnete bez problémov sami, všeobecne u všetkých srstnatých plemien platí, že by sa mala aspoň raz týždenne vykefovať, zvlášť v období zvýšeného pĺznutia. K týmto účelom slúžia špeciálne psie kefy. Rozhodne nepodceňujte starostlivosť o zuby, uši a labky. Pravidelne ich kontrolujte, čistite a ošetrujte.

Niektoré plemená si brúsia pazúry samé a prirodzene, môžu k tomu pomáhať rôzne hračky a pomôcky so škrabadlami, niekedy ale musí prísť s pomocnou rukou majiteľ psa. Znovu existujú rôzne špeciálne nožnice, nožíky a pilníky, nielen na zastrihávanie pazúrov, ale aj na ich čistenie.
Väčšina chovaných psích plemien miluje pohyb, preto im dajte dostatok voľnosti, experimentujte s rôznymi prekážkami a psími hračkami. Je isté, že k psej pohode patrí nielen pocit zdravia, ale aj dokonalá psychická pohoda, ktorá súvisí so zábavou.

kŕmenie

Ak hovoríme o zdraví a kondícii našich psích priateľov, nemožno opomenúť ani základy kŕmenia. Pokiaľ nepatríte k výživovým psím špecialistom, ktorí si doma sami pripravujú a varia "žrádlo pre psov", zrejme siahnete po granuliach. Vyberajte pokiaľ možno vyvážené a určené práve pre dané plemeno alebo skupiny psov. Podozrivo lacným granulám sa radšej vyhnite.
Každá veková kategória psov má svoje granule, to znamená, že v obchodoch možete vyberať kŕmenie určené pre šteniatka, dospelých psov a samozrejme aj pre psích seniorov.
Ak si s niečím, čo súvisí s výchovou psa, neviete rady, pýtajte sa svojho veterinára, skúsených chovateľov, študujte literatúru a získajte maximum informácií. Váš pes potom bude v pohodovej nálade a dokonalej kondícii, či už je to malý jorkšír alebo nebezpečne vyzerajúci rotvajler.