Problematika výživy psov a mačiek metódou barf

čo je barf?

Výraz BARF má pôvod v slovnom spojení „Born Again Raw Feeders“. Dnes sa však skôr stretnete s výkladom, že BARF je skratka slov: „Bones And Raw Food“ (slovensky: Kosti a surová strava). BARF teda predstavuje akýsi návrat k prirodzenej strave mäsožravých šeliem. Základom BARF je čerstvé surové mäso, ktoré je doplnené o ďalšie prísady, ako je surová zelenina, surové ovocie, surové kosti, surové vnútornosti atď. Tieto prísady musia byť chovateľom vyberané tak, aby spolu s mäsom vytvorili nutrične hodnotné a vyvážené krmivo.

argumenty priaznivcov barf

Argumentácia v prospech BARF je primárne založená na myšlienke, že ide o autentickú stravu, na ktorú je zažívací trakt mäsožravých šeliem prispôsobený. Propagátori metódy BARF ďalej upozorňujú na fakt, že tepelná úprava stravy degraduje účinnosť niektorých zdraviu prospešných látok v krmive – a vraj je preto lepšie kŕmiť zviera surovým žrádlom. Čo má svoju logiku.

Ale to, čo naozaj všetkých priaznivcov metódy BARF spája, je nedôvera ku všetkému komerčne vyrábanému krmivu. A bohužiaľ, ide často o iracionálnu nedôveru, ktorá je založená len na dojmoch a viere. Napríklad neexistuje jediná relevantná vedecká štúdia, ktorá by sa zaoberala dlhodobým výskumom toho, či zvieratá kŕmené spôsobom BARF sú naozaj zdravšie než zvieratá kŕmené napríklad granulovanou stravou. Väčšina veterinárnych kapacít naopak tvrdí, že kŕmenie kvalitnou značkou granúl je v poriadku. A mnohí veterinári granule dokonca považujú za najlepší spôsob výživy domestikovaných šeliem (len je nutné vybrať dobrú značku).

barf a zdravotné riziká

Najradikálnejší zástancovia metódy BARF vám budú tvrdiť, že kŕmenie surovou stravou neprináša žiadne zvýšené zdravotné riziká. Vraj je zažívanie šeliem natoľko silné a účinné, že zlikviduje všetky parazity, vírusy a baktérie, ktoré by sa v tepelne neupravenej potrave mohli nachádzať. To je však polopravda. Zažívací trakt šeliem je naozaj dosť účinný, ale nie natoľko, aby bolo možné infekciu úplne vylúčiť. Profesionálne konzervované mokré krmivo alebo granulovaná strava sú skrátka v tomto smere pre zvieratá bezpečnejšie – a nie je fér to tajiť.

Ďalšie zdravotné riziká „barfovania“ môžu vyplývať z nevedomosti chovateľov. Vytvoriť správne vyvážený jedálniček pre šelmu nie je len tak. Sú pre to potrebné určité znalosti biológie.Chovateľ musí vedieť, ktoré potraviny sú pre zviera vhodné – a ktoré naopak nevhodné, či dokonca jedovaté. Navyše musí vedieť i to, ako ich správne skombinovať, aby zviera v kŕmnej dávke dostalo všetko, čo potrebuje.

ekonomická stránka veci

BARF je výrazne časovo náročnejšie než kŕmenie granulami. A pokiaľ je reč o chove veľkých plemien psov, tak BARF vám môže urobiť veľký prievan v peňaženke. Nie je to najlacnejší spôsob kŕmenia.