Socializačné prechádzky

Socializácia - čo je to za slovo?! Nemusíte sa báť, nie je to nič zložitého. Pokiaľ napíšeme na Google, slovo "socializácia" pochopíme ho ako proces, pri ktorom sa jedinec začleňuje do spoločnosti.  Vďaka tejto krátkej vete si tiež dokážeme vysvetliť, o čom tieto akcie sú, a pre koho sú vhodné.

Socializačné prechádzky sa usporadúvajú hlavne pre majiteľov šteniatok, určite vás ale nikto z týchto akcií nevyhodí so starším psíkom, ktorý má napríklad nejaký problém spojený so socializáciou - týrané zvieratá, psy, čo zažili napadnutie od iného psa, či psy, čo majú problémy s poslušnosťou v skupine iných jedincov. Pripojiť sa ale môže samozrejme ktokoľvek.

Česká republika patrí medzi tri krajiny s najväčším počtom psov na domácnosť, preto nezúfajte, pokiaľ nebývate v Prahe, Brne, či v ďalších väčších mestách. Pokiaľ sa práve vo vašom meste tieto prechádzky nekonajú, nie je nič jednoduchšieho, než založiť na sociálnych sieťach skupinu, či udalosť, a "zbúchať" túto udalosť osobne.

Posledným problémom je, čo si so sebou (okrem psieho parťáka, samozrejme), vziať. Jednou z dôležitých pomôcok pri výcviku vášho psa je určite "pamlskovník". Výhod má hneď niekoľko - nebudete mať mastné vrecká, nikde žiadne omrvinky, všetky dobrôtky budú na jednom mieste a ihneď po ruke. Do pamlskovníka sa bude hodiť množstvo odmien - na trhu je hneď niekoľko možností, pre výcvik zvoľte mäkšie kúsky, s ktorými sa pes nebude dlho zaoberať. Nezabudnite, že čím viac odmien budete mať, tým bude pre psa výhodnejšie sústrediť sa na cvičenie.
Pri téme odmeny ešte na chvíľku zostaneme. Za spomenutie stojí moja obľúbená výcviková metóda - JACKPOT. Vysvetlenie je jednoduché - psa budeme učiť na socializačnej prechádzke privolanie. Pes k vám na privolanie príde na väčšiu vzdialenosť - dostane odmenu, ktorá pre neho má určitú hodnotu. Opakovanie je ale matka múdrosti, preto dáte psíkovi povel "voľno", po chvíľke psa opäť privoláte, a pes si vám ukážkovo sadne k nohe a čaká, čo sa bude diať. V túto chvíľu príde JACKPOT - odmena, ktorá má pre psa natoľko obrovskú hodnotu, že pochopí, ako moc dobre splnil svoju misiu, a že pokiaľ tento povel zopakuje znova tak dobre, bude sa táto "lepšia" odmena opakovať. V neposlednej rade určite zoberte vodítko, obojok, a neostáva nič iné, ako si prechádzku užiť ako najviac viete.

Na záver mi neostáva nič iné, ako vám popriať množstvo skvelých zážitkov, veľa výletov, úspechov a radosti s vaším parťákom.

Denisa Martynková

http://Frisbeedogs.blog.cz

Zdroj foto: leadchanges.net