Správna starostlivosť a výživa pre papagáje

Aj keď sa snažíte poskytnúť svojmu operenému maznáčikovi láskyplnú starostlivosť, môžu sa objaviť rôzne zdravotné problémy. Napríklad vypadávanie peria je hlavný ukazovateľ toho, že niečo robíte zle. Drvivá väčšina zdravotných problémov vzniká z nesprávnej výživy.

Kvalita kŕmenia pre papagáje výrazne ovplyvňuje jeho vzhľad, celkový zdravotný stav a dĺžku života. Mali by ste klásť dôraz na dostatočné množstvo živín a vitamínov. Hlavným zdrojom týchto látok je bezpochyby čerstvé ovocie a zelenina, na čom si každý papagáj pochutí. A môžete svojmu škriekajúcemu kamarátovi naservírovať tiež sušené ovocie.

lúskaním orieškov sa papagáje bavia

K radosti stačí málo. Papagáje sa dokážu výborne zabaviť pri lúskaní orieškov. Ak máte papagája menšieho vzrastu, oriešok by ste mali najprv trošku naťuknúť. Lepšie si ho rozlúskne. Nenahraditeľnou súčasťou jedálnička sú zrná rôznych obilovín, ktoré telu dodávajú dostatočné množstvo bielkovín. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, papagáj je naozaj gurmán.

Nemali by ste zabúdať ani na zobkanie pre papagája, pretože títo roztomilí tvorovia zrniečka vyzobávajú. Korela miluje slnečnicové semienka, zatiaľ čo andulka sa vyžíva v tých najmenších zrniečkach. Do kŕmidla by ste mali krmivo dopĺňať dvakrát denne v menšom množstve.

špeciálne krmivo s vitamínmi

Pokiaľ zdravie papagája pokryvkáva, mali by ste investovať do špeciálnych granúl a vitamínových preparátov. Nielenže sa zlepší celkový zdravotný stav, ale zároveň perie získa opäť zdravý vzhľad. Nič menej k strave patrí tiež voda, ktorú by mali mať papagáje dostupnú po celý deň. Môžete zvoliť väčšiu nádobku na vodu a môžete sa kochať pohľadom, ako váš maznáčik vo vode vymýšľa.

A na záver by sme vám chceli odporučiť sépiovú kosť ako zdroj vápniku, rôzne hračky a bidielka.

Zdroj foto: www.pixabay.com