Šteniatko ako darček pre deti? na čo myslieť a na čo sa pripraviť

plán zaistenia starostlivosti o psa

Majte vopred vymyslený plán zaistenia starostlivosti o zviera. Musíte si byť istí, že dokážete psovi zaistiť každodennú starostlivosť (pravidelné kŕmenie, venčenie, prechádzky, hry...).Pes je skvelý spôsob, ako naučiť deti zodpovednosti. Preto ich do toho zapojte a dohliadnite, aby si svoj diel povinností poriadne plnili.

uľahčime to šteňaťu

Odobratie od matky je šokom pre väčšinu šteniat. Niektoré šteniatka to zvládajú lepšie, niektoré horšie. Proces zvykania si na nové prostredie prebehne ľahšie, pokiaľ budeme mať všetko vopred pre šteňa pripravené. Mať len psí obojok, vôdzku, misky na žrádlo a vodu - to naozaj nestačí.

Rozhodne by šteňa malo vo svojom novom bydlisku nájsť svoj vlastný psí pelech – teda miesto, ktoré bude vyhradené jemu. Miesto, na ktoré ho v prípade potreby môžeme bez problémov vykázať. Psie pelechy by mali byť pohodlné, ideálne pre psov sú pelechy so zvýšenými okrajmi – zviera sa v nich cíti bezpečne. A mali by byť umiestnené na primerane teplom mieste a mimo prievanu. Pes je rád v kontakte so svojou ľudskou „svorkou“, i to berte do úvahy pri voľbe umiestnenia jeho pelechu.

krmivo a hračky na hryzenie

Čo sa týka krmiva, opýtajte sa pôvodných majiteľov šteňaťa, akou značkou a akým druhom krmiva ho kŕmili – a to šteňaťu na začiatok kúpte. Je to šetrnejšie pre jeho zažívanie i pre jeho psychiku, keď dostane to, na čo je zvyknuté. A až postupne meňte jeho jedálniček, pokiaľ je niečo takéto potrebné. Keď bolo napríklad šteňa kŕmené menej kvalitnou granulovanou stravou – a vy mu ju budete chcieť zmeniť na kvalitnejší druh granúl, postupujte opatrne. Nové (lepšie) granule postupne primiešavajte do porcie pôvodne užívaných granúl, pokiaľ ich úplne nenahradíte.

A ak nemáte záujem o rozhryzený nábytok, roztrhané topánky a podobne, nezabudnite šteňaťu kúpiť nejakú hračku na hryzenie, na ktorej sa bude môcť beztrestne vyblázniť. Radosť z hryzenia je vlastná všetkým šteniatkam, ide len o to, ako ju usmerniť. Hryzením do vhodných materiálov si pes navyše čistí zuby – tento princíp využívajú tzv. dentálne pochúťky, ktoré mnohí výrobcovia psieho krmiva ponúkajú.

šteňa pod stromčekom alebo za vysvedčenie?

Čo povedať na záver? Možno to, aby ste nebrali frázu „dať šteňa pod stromček“ doslovne. Nebaľte šteňa do krabice a nevkladajte ho pod stromček :-) Určite prídete na nejaký iný, efektný a šetrnejší spôsob darovania šteniatka, pri ktorom nebudete šteňa desiť v zatvorenej krabici. Tento darček jednoducho nebaľte ..