Toxoplazmóza a mačky – je panika médií na mieste?

vplyv médií a symptóm “ustráchaného rodiča”

Toxoplazmóza je klasický mediálny evergreen. Priemerný novinár totiž vie, že prezentovanie katastrofických scenárov, ktoré by nás mohli teoreticky postihnúť, zaujme čitateľa najspoľahlivejšie. V podaní niektorých publicistov je mačka vlastne malá chodiaca chlpatá “smrť”. Človek sa až musí čudovať, koľko inak normálne uvažujúcich ľudí sa nechá ovplyvniť týmito mediálnymi interpretáciami. Niektorí ľudia dokonca vážne uvažujú, že v prípade tehotenstva radšej dajú svoju mačku preč, hoci zviera žije celý život iba v dome a vôbec nechodí von loviť.

Pre poriadok ale dodajme, že táto médiami šírená panika padá na úrodnú pôdu, keďže dnes si ľudia zaobstarávajú menej detí a vo vyššom veku než tomu bývalo v minulosti – a sú preto opatrnejší.

buďme racionálni

Je pravdou, že toxoplazmóza existuje a je rozšírená. Dokonca veľká časť z nás sa ňou v priebehu života niekedy nakazí bez toho, aby sme to spoznali. Tiež je pravdou, že mačka je ideálnym hostiteľom parazita toxoplasma gondii, ktorý v infekčnom štádiu choroby vylučuje svoje oocysty v mačacom truse. A samozrejme je pravdou i to, že infikovanie toxoplazmózou v dobe tehotenstva môže predstavovať problém.

Ale predstava, že mačka je najčastejším prenášačom toxoplazmózy na človeka, je len mediálna interpretácia. V krajinách na úrovni SR toxoplazmózu najpravdepodobnejšie získate zo surového a zle tepelne upraveného mäsa či z neumytej zeleniny (mačka sa v pomyselnom zozname rizík nachádza až niekde na konci).

Navyše mačka s toxoplazmózou je infekčná iba krátku dobu (cca 14 dní) a potom sa väčšinou stáva imúnnou - a tak by bola naozaj veľká náhoda, aby mačka prvýkrát ochorela práve v dobe, kedy je jej majiteľka tehotná. A k tomu ešte platí, že i keby mačka ochorela v dobe tehotenstva majiteľky, tak to rozhodne neznamená istotu, že sa majiteľka od nej nakazí. Keď tehotná nebude v období svojej gravidity manipulovať s mačacím záchodom, nebude brať do rúk použitý mačkolit a mačací trus a nebude „vonkajšiu“ mačku nechávať spať na vankúši v posteli, je riziko nákazy minimálne.

U mačky, ktorá celý život žije v dome a nechodí von loviť, je strach z toxoplazmózy naozaj neopodstatnený. Takúto mačku môžete nakaziť toxoplazmózou prakticky len vy sami tým, že jej dáte surové infikované mäso.

minimalizácia rizík

U tehotných žien by však bolo najlepšie, ak nebudú zachádzať s mačacím záchodom a stelivo pre mačky nechajú vymieňať partnera (ide totiž o obecnú hygienu a nielen o toxoplazmózu). Ďalej sa odporúča používať do záchodov kvalitné podstielky, ktoré dobre sajú a „hrudkujú“ – zvyšujete tak pravdepodobnosť, že prípadné parazity zostanú len v stelive. Za takéto kvalitné podstielky pre mačky možno považovať napríklad stelivo od firiem Huhubamboo či Cat´s Best.