Trávenie mačky - čo mačka potrebuje v krmive?

Avšak mačky sa od psov veľmi líšia i v oblasti stravovania. Ide totiž o mačkovité šelmy, ktoré sú striktnými mäsožravcami, čo znamená, že k svojmu životu nevyhnutne potrebujú mäso, bez ktorého by kvalita ich života bola veľmi zlá. Potvrdzuje to aj to, že sa u mačiek vyvinuli veľmi silné schopnosti lovu, ktoré majú zabezpečiť prísun tých správnych živín.

Poďme však ku konkrétnym potrebám mačiek. Spomeňme opäť najprv vodu, ktorá je veľmi dôležitá. Mačky, na rozdiel od psov, nepijú príliš často. Preto je dobré, ak získajú vodu už vkrmive. Ak však kŕmite mačku suchou stravou, jej chuť do pitia môžete podporiť napríklad tak, že jej vodu ponúknete vo forme fontánky. Tečúca voda je totiž pre mačky oveľa atraktívnejšia.

Jednotlivé kategórie živín, ktoré mačka vo svojej strave potrebuje sú rovnaké ako u psov – ide o bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerálne látky. V článku budeme preto rozoberať iba špecifické požiadavky mačiek na zloženie stravy, ktoré sú mierne odlišné od psov.

MačkyAj u mačiek existuje niekoľko esenciálnych aminokyselín, ktoré musia získať z bielkovín v potrave. Ideálne je preto dávať im krmivá živočíšneho pôvodu, aby všetky potrebné aminokyseliny získali v strave. Pri mačkách treba spomenúť hlavneaminokyselinu taurín, ktorú si psy vytvoriť vedia, no mačky nie. Aj z tohto dôvodu je pre mačky mäso podstatnejšie ako pre psy, pretože taurín sa nachádza výlučne v bielkovinách živočíšneho pôvodu. Nedostatok taurínu v krmive spôsobuje množstvo zdravotných problémov ako napríklad hluchota, slepota, poruchy srdca, imunitné a reprodukčné poruchy.

Rovnako ako u psov je aj u mačiek dôležitý prísun tukov a správny pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Tento pomer by mal byť v kvalitných krmivách vyvážený, no treba naň dávať pozor hlavne, ak kŕmite svoju mačku surovou či doma varenou stravou.

Mačky v potrave samozrejme prijímajú aj sacharidy. Ideálna je i u mačiek vláknina stredne fermentovateľná. Krmivá s vysokým obsahom vlákniny nie sú vhodné pre mačky s vysokou potrebou energie ako sú napríklad mladé, rastúce mačky.

Potreby vitamínov sú rovnaké ako u psov, väčšinu z nich si mačky dokážu vytvoriť v tele samy alebo ich vo vyváženej strave získajú. Ak teda mačka netrpí nejakou poruchou a veterinár vám to neodporučí, nedotujte zbytočne vašu mačku vitamínovými preparátmi. Riziko predávkovania vitamínmi rozpustnými v tukoch je totiž vysoké. Podobne ako psov je to i s minerálnymi látkami.

Ak teda máte svoju mačku radi, určite jej doprajte kvalitné a vyvážené krmivo. Hlavne, ak ide o mačku chovanú v byte, je dôležité dopriať jej dostatok bielkovín živočíšneho pôvodu, aby získala všetky potrebné živiny. Mačky chované vonku sa lovom často o prísun živočíšnych bielkovín postarajú, ale i tak si určite od vás zaslúžia to najlepšie krmivo, aké im môžete dopriať. Odmenou vám bude spokojná mačka, ktorá vám bude robiť spoločnosť dlhé roky.