trávenie psa - čo pes potrebuje v krmive?

čo by malo obsahovať krmivo pre psa

Krmivo pre psov1. Bielkoviny sú najdôležitejšou súčasťou krmiva, pretože sú základom všetkých telesných tkanív, enzýmov, hormónov atď. Tieto prvky sú dôležité vždy, no zvýšená potreba nastáva v čase zvýšeného výkonu či gravidity. Dôležitý je samozrejme i zdroj bielkovín v krmive. Pes ako mäsožravec dokáže ideálne zužitkovať bielkoviny živočíšneho pôvodu – kuracie, morčacie, jahňacie, rybacie mäso či vajcia. Tieto suroviny majú vo svojom zložení všetky potrebné aminokyseliny, a tak sa považujú za kompletné. Aj rastliny obsahujú bielkoviny, avšak tie sú nekompletné, pretože neobsahujú všetky potrebné aminokyseliny. A keďže nie všetky aminokyseliny si vie pes vytvoriť, potrebuje tieto esenciálne aminokyseliny získať práve z krmiva.

2. Tuky sú nezastupiteľným zdrojom energie pre vášho psa. Sú však dôležité aj ako stavebná jednotka v tele a sú súčasťou mnohých hormónov. Zároveň sú tuky dôležité pre využitie vitamínov rozpustných v tukoch. Pre správne fungovanie organizmu teda pes potrebuje prijímať v potrave i tuky. Tuky sú zložené z mastných kyselín a aj medzi nimi sú také, ktoré sú pre psy esenciálne, čo znamená, že ich potrebujú prijať v krmive. Ide  hlavne o známe omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

3. Sacharidy sú taktiež zdrojom energie pre psa. Ich úlohou je zabezpečiť dostatočnú hladinu glukózy v organizme. K sacharidom patrí i vláknina, ktorá je dôležitá pre správne fungovanie tráviaceho traktu psa. Vlákninu môžeme rozdeliť na slabo, stredne a vysoko fermentovateľnú. Pre psy je ideálny príjem stredne fermentovateľnej vlákniny, ktorá pozitívne vplýva na fungovanie tráviaceho traktu a nespôsobuje u psov flatulenciu - patria sem napríklad otruby (kukurica, ryža, pšenica), pšeničné medziprodukty, ale i repné odrezky. Ide o prvky, ktoré v krmivách pre psy často nájdeme, avšak nesmieme zabudnúť na to, že pes je v prvom rade mäsožravec, a preto by nemali byť sacharidy na prvom mieste v zložení krmiva.

4. Vitamíny sú v tele potrebné v malých množstvách, avšak plnia dôležitú úlohu. Sú dôležité pre celkový metabolizmus. Väčšina kompletných krmív obsahuje dostatok vitamínov, a preto nie je potrebné ich inak dopĺňať. Ak však kŕmite iným typom krmiva, dobre si naštudujte aké vitamíny a v akých množstvách váš pes potrebuje. Netreba to s nimi však preháňať, pretože hlavne pri vitamínoch rozpustných v tukoch hrozí u psov i predávkovanie vitamínmi, ktoré je nebezpečné.

5. Minerálne látky sú anorganické prvky, ktoré sú dôležité ako štrukturálne zložky kostí či zubov, ale sú dôležité i pre zachovanie vnútornej rovnováhy organizmu. Podstatné je, aby bol v krmive pomer minerálov dobre vyvážený.

Spomínané zložky krmiva by ste mali svojmu psovi dopriať či už kŕmite granulami, varenou stravou alebo surovou stravou (BARF). O výbere typu krmiva si budete môcť niečo prečítať v jednom z ďalších článkov.