Žltá stužka nie je trápna

Matkin pokrik bol na mieste. Naše fenky sa menili v mrzuté, vrčiace, nahnevané, malé, zákerné potvory. Na mladé psy pôsobila silno príroda, na naše dámy vyššia moc s cieľom eliminovať všetko chlapčenské. Z jednej strany lúky sa mocnými skokmi blížil pes, za ním utekal majiteľ. Smerom z lúky bežala moja matka vláčiac za sebou fenku, ktorá medzitým skamenela v bojovej pozícii opancierovanej korytnačky.

„Jack! Max! Bruno! Punťooo! K nohe! Stoj! Sisinka hára!“

Našťastie moju budúcnosť zachránila osveta, náš veterinár a žltá stužka.

Po celom svete sa používa jednoduchý a efektívny trik. Na viditeľné miesto – na obojok alebo vôdzku, stačí podobne nenaladenej slečne uviazať žltú mašľu. Tá je pre celé okolie jednoduchým signálom, aby psovi poskytli väčší priestor a bez zbytočného pýtania sa elegantne prešli ďalej.

Stužka nie je symbolom len pre „naše háranie“.

Využiť sa dá pre malé šteniatka, ktoré ešte nie sú očkované a ich majitelia chcú byť opatrnejší, alebo pre starších psov, ktorí majú na svoje vrtochy nárok. V mnohých prípadoch je zbytočné riskovať susedský konflikt v súdnom pojednávaní. Sused háji horšiu ujmu na mladom psovi, ktorého ten starý takmer bezzubými ďasnami pohrýzol. Druhý naopak, že mladý pes vystresoval svojim otrasným vtieravým správaním psa starnúceho, ktorý si už svoje užil a má predsa nárok na pokojný dôchodok.

Žltá mašľa pristane i psíkom z útulku, a pomôže im v pokoji sa rozhliadnuť a vyrovnať sa s nepríjemným psychickým stavom, očuchať svojho nového pána a svoj nový životný priestor.

I tu je na mieste rozumná úmera. Žltá stužka má nenápadným jasným povelom dať psovi priestor a čas.  Má dať i majiteľovi väčšiu istotu, že nebude musieť riešiť nepríjemnú situáciu, ktorú by napríklad ani nemusel fyzicky dobre zvládnuť. Avšak, majitelia psov, ktorí majú so svojim spoločníkom dlhodobé výchovné problémy – by sa mali viac než na mocný vplyv stužky spoliehať na starostlivý a dôsledný výcvik!

Rotvajlera s rozpáranou čivavou v spenenej tlame neospravedlní ani žltý preliv.