Zvieratá v lete: ako im uľahčiť horúčavy?

pobyt doma

V prípade, že máte psíka alebo mačičku v byte, je vhodné mu vytvoriť pokojné miesto tam, kde prúdi vzduch. Priamy prievan nie je vhodný, ale prúdenie vzduchu je naozaj dôležité. V prípade, že sa očakáva naozaj veľké teplo, je ideálne skoro ráno dobre vyvetrať a potom „zatemniť“ byt. Teda pozatvárať okná i dvere, zatiahnuť žalúzie i rolety. Takto by sa teplota cez deň nemala v byte vyšplhať do závratných výšok. Ak tieto opatrenia nepomáhajú, môže vám pomôcť klimatizácia alebo aspoň ventilátor, ktorý vzduch rozhýbe a vytvorí príjemnejšie prostredie.

Veľmi dôležitý je i neustály prístup k vode, ktorá pri ochladzovaní pomáha. Psíkovi môžete kúpiť i špeciálny chladiaci matrac alebo mu niekam dajte vlhký uterák, ktorý mu pomôže s ochladzovaním. Ak máte v byte dlažbu, skúste psíkovi dať vodu i do väčšej plytkej misky, kde by si mohol ochladiť labky. Nezabúdajte ani na to, že na prechádzky by ste mali chodiť skoro ráno a až neskoro večer, kedy sú teploty miernejšie. Ráno môžete po prechádzke psíka osprchovať, ľahšie tak prežije teplý deň vo vašej neprítomnosti.

Ak žije vaše domáce zvieratko vonku, v žiadnom prípade ho nezatvárajte do koterca, ktorý je na slnku a neprúdi v ňom vzduch. Nechajte psa radšej voľne v záhrade, kde si nájde jemu najpríjemnejšie miesto, napríklad v tieni stromu. Na vytvorenie tieňa je vhodná i strieška bez bočných stien, pretože v nej prúdi vzduch. Misku s vodou umiestnite do tieňa – na slnku by sa mohla prehriať a pes ju odmietne. Výmena vody cez deň môže byť, v prípade že ste v zamestnaní, náročnou úlohou – ale ak máte ochotného suseda, všetko sa dá vyriešiť.

Skvelým a zábavným spôsobom, ako sa psík môže ochladiť, je i bazén. Nemusíte kupovať hneď drahý originálny bazén pre psy, stačí detské pieskovisko, detský bazén s pevnými stenami alebo obyčajná detská vanička naplnená vodou. Samozrejme záleží na veľkosti vášho psíka. Myslite vždy aj na to, že takýto bazénik musí byť bezpečný – malého psa určite veľkým a hlbokým bazénom nepotešíte.

V prípade, že sa takto o psíka postaráte, nemalo by mu hroziť veľké nebezpečenstvo. Vysoké teploty horšie znášajú staré a obézne psy, preto sa snažte vášho psíka udržiavať v ideálnej kondícii. Pri mačičkách je postup podobný, avšak mačka asi neocení bazén, i keď výnimky potvrdzujú pravidlo. Mačky sú šikovné, a preto keď majú možnosť, nájdu si vhodný úkryt pred teplom a aktívne budú až keď sa ochladí.

cestovanie

V prípade, že sa so svojim domácim miláčikom chystáte na cestu a vonku má byť horúco, je ideálne cestovať v noci, skoro ráno alebo neskoro večer. Ak sa však cestovaniu v horúčavách nedá vyhnúť, zapnite v aute klimatizáciu alebo aspoň nechajte otvorené okienka, nech v aute prúdi vzduch. Pri dlhších cestách robte často prestávky a dajte psíkovi napiť vody. Nezabudnite auto zaparkovať v tieni, aby sa vám ešte viac nevyhrialo. V prípade, že na psovi vidíte, že mu je naozaj teplo, je vhodné ho schladiť. Namočte mu do vody labky, prípadne naňho dajte mokrý, studený uterák, ktorý by mohol pomôcť. Nezabudnite ho neustále namáčať, pretože po chvíli sa jeho teplota vyrovná s teplotou tela psíka a chladiaci efekt je potom nulový.

!!!NIKDY nenechávajte psíka samého v zaparkovanom aute!!! 

Hoci sa môže zdať, že vonku je príjemných 20°C, v aute zaparkovanom na slnku sa teploty už za pár minúť vyšplhajú vysoko a váš psík by trpel. Ak je napríklad vonku teplota 24°C, v aute sa po pár minútach vyšplhá na neuveriteľných 48°C. Pri 34°C vonku, v aute teplota dosiahne až neznesiteľných 63°C už po pár minútach. Preto naozaj nikdy nenechávajte psíka v aute samého! Ak viete, že potrebujete ísť niekam bez psa a vonku je čo i len 20°C, nechajte ho radšej doma.

V prípade, že máte doma dlhosrstého psa, je vhodné ho pred letom ostrihať. Niekedy je nutné toto strihanie opakovať i uprostred leta, aby sa váš psík cítil dobre a nemal problémy s prehrievaním. Aj takto malý zásah bude mať veľmi pozitívne účinky na vášho psa a jeho zdravie. Veľký pozor dávajte hlavne na psíkov s krátkou tlamou – ide hlavne o pekinézov, boxerov, mopsov a podobné plemená. Kvôli ich anatomickému usporiadaniu dýchacích ciest im hrozí vyššie nebezpečenstvo prehriatia. V horúcom období zabudnite na bicyklovanie so psom či iné náročné športy, u ktorých by sa mohli prehriať. Psi dokážu fungovať až za hranice svojich možností, a potom skolabujú. Radšej sa týmto rizikám vyhnite. Náhubky v letnom období nie sú vhodné – psovi znemožňujú ochladzovanie „pachtením“ a riziko prehriatia organizmu stúpa.

Ak chcete, aby váš pes v zdraví a pohode prežil letné horúčavy, dobre sa o neho postarajte, príliš ho nezaťažujte a nevystavujte ho zbytočným rizikám v aute ani na náročných prechádzkach. Verte, že v teple aj hyperaktívny pes ocení pomalšie tempo a viac oddychu.